On tap for this month:
Looking ahead briefly at October while we wait for the October OT to be up:
Japan
NJPW: King of Pro-Wrestling tour, culminating in the KOPW show on October 14 with:
-Rysuke Taguchi & Roppongi 3K vs. Suzuki-gun (Douki, El Desperado & Yoshinobu Kanemaru)
-Hiroshi Tanahashi & Tomoaki Honma vs. Togi Makabe & Toru Yano
-LIJ (Bushi, Shingo & Tetsuya Naito) vs. Suzuki-gun (Lance Archer, Taichi & Zack Sabre Jr.)
-Chaos (Hirooki Goto, Tomohiro Ishii & YOSHI-HASHI) vs. Bullet Club (Jay White, Kenta & Yujiro Takahashi)
-Jushin Liger vs. Minoru Suzuki
-IWGP Junior Heavyweight Championship match: WIll Ospreay (c) vs. El Phantasmo
-IWGP United States Championship match: Jon Moxley (c) vs. Juice Robinson
-G1 briefcase match: Kota Ibushi vs. EVIL
-IWGP Heavyweight Championship match: Kazuchika Okada (c) vs. Sanada
AJPW: 2 Korakuen Hall shows, culminating in the show on October 24 with:
-Hokuto Omori, Dan Tamura, & Atsuki Aoyagi vs. Takuho Kato, Yuki Ishikawa, & Akira Hyodo
-Kotaro Suzuki & Atsushi Maruyama vs. Koji Iwamoto & Fuminori Abe
-UTAMARO & Masayuki Mitomi vs. Evolution (Hikaru Sato & Yusuke Okada)
-Jun Akiyama, Osamu Nishimura, & SUSHI vs. Wild Menso (Takao Omori & Black Menso~re) & Masanobu Fuchi
-Violent Giants (Suwama & Shuji Ishikawa), Daisuke Sekimoto & Naoya Nomura vs. KAI, Dylan James, TAJIRI & Yuma Aoyagi
-AJPW World Tag-Team Titles match: Zeus & Ryouji Sai (c) vs. Yoshitatsu & Joel Redman
-Triple Crown Championship match: Kento Miyahara (c) vs. Jake Lee
BJW: the Saikyou Tag League Tournament:
DDT: sure, there's a big show in November, but let's focus on what's important in life: fried chicken and corporate crossovers.
DDT "RYOGOKU COLONEL SANDERS 2019", 19/10/2019
Tokyo Ryogoku KFC Hall
-DDT Megatonweight Single Match: Cody Hall Vs Yukio Naya
United States
Chikara: it's King of Trios time! This weekend, from October 4-6, Chikara is hosting its annual King of Trios tournament. Matches announced so far are:
-The Carnies (Nick Iggy, Kerry Awful and Tripp Cassidy) vs. The Legion of Rot (Hallowicked, Frightmare and Kobald)
-Nerder Death Kris (Thomas Santell, Nick Gage and Kris Statlander) vs Team Pump (Scott Steiner, Petey Williams and Jordynne Grace)
-VeloCities (Paris De Silva, Jude London and Mat Diamond) vs The Crucible (Ophidian, Princess KimberLee and Lance Steel)
-Quack Attack (Mike Quackenbush, Lance Lude and Rob Killjoy) vs The Colony (Fire Ant, Green Ant and Thief Ant)
-FIST (Icarus, Travis Huckabee and Tony Deppen) vs The Embassy (Prince Nana, Jimmy Rave and Sal Rinauro)
-The Crucible (Devantes, Matt Makowski and EM DeMorest) vs The Queens (Solo Darling, Willow Nightingale and Freddie Mercurio)
-Creatures of the Deep (Oceanea, Merlok and Hermit Crab)
-The Nations (Mick Moretti, Jack Bonza and Adam Hoffman)
-The Throwbacks (Dasher Hatfield, Boomer Hatfield and Molly McCoy)
-Lucas Calhoun, Missile Assault Man and Stray Kat
Beyond Wrestling: Uncharted Territory season 2 kicks off this week on Independentwrestling.tv with these matches:
-Josh Briggs vs. Lance Archer
-Orange Cassidy vs. Thomas Santell
-Wheeler Yuta vs. Chris Dickinson
-Matt Matkowski vs. Daniel Garcia
-Kris Stadtlander, Nick Gage, Solo Darling, Jay Freddie, Alex Reynolds, Brandon Thurston
GCW:
No Sleep (October 12):
-GCW Championship match: Nick Gage (c) vs. Matthew Justice
-Tony Deppen vs. Shlak
-Orange Cassidy vs. Mance Warner
-Chris Dickinson vs. Effy
Jimmy Lloyd's Frightfest (October 26)
-GCW Championship match: Nick Gage (c) vs. Ruckus
-Jimmy Lloyd vs. Shotzi Blackheart
Evolve: a southern double-shot in Atlanta on October 11 and Concord, NC on October 12:
Evolve 137 (October 11):
-Evolve Championship match: Austin Theory (c) vs. AR Fox w/Ayla Fox & The Skulk
-Lights out match: Kassius Ohno vs. Josh Briggs
-Cameron Grimes vs. Curt Stallion
-Babatunde vs. Eddie Kingston
Evolve 138 (October 12):
-Cameron Grimes vs. Eddie Kingston
-Kassius Ohno vs. Curt Stallion
-Arturo Ruas vs. Anthony Gutierrez
CZW: one show at the end of the month:
To Hell and Back (October 26)
-CZW World Championship match: Joe Gacy (c) vs. Brandon Kirk
-John Silver vs. Conor Claxton
-Ava Everett vs. Alex Reynolds
-Bear Country vs. Above the Rest
Impact Wrestling: their premiere show, Bound for Glory, is this month:
Bound for Glory 2019 (October 20)
-Impact World Championship match: Brian Cage (c) vs. Sami Callihan
-Impact Knockouts Championship match: Taya Valkyrie (c) vs. Tenille Dashwood
-X Division Championship ladder match: Jake Crist (c) vs. Tessa Blanchard vs. ? vs. ? vs. ?
-Ken Shamrock vs. Moose
-Michael Elgin vs. Naomichi Marufuji
-The Rascalz (Dezmond Xavier, Trey Miguel & Zachary Wentz) vs. Dr. Wagner Jr., ? & ?
-Call Your Shot Gauntlet match: winner chooses any championship match of their choice
ROH: they're still a thing
Glory by Honor 2019 (October 12)
-ROH World Tag Team Championship match: The Briscoes (c) vs. Luke Hawx & PJ Hawx
-Final Battle ROH World Championship #1 contender tournament semi-finals: PCO vs. Dalton Castle
-Final Battle ROH World Championship #1 contender tournament semi-finals: Marty Scurll vs. Jay Lethal
-Final Battle ROH World Championship #1 contender tournament finals: ? vs. ?
-Alex Shelley vs. Jonathan Gresham